Naatriumlaureetsulfaat (SLES) ja naatriumlaurüülsulfaat (SLS)
Mustuse eemaldamine riietelt, nõudelt ja meie nahalt on igapäevaelu oluline osa. Alates seepidest ja hambapastadest kuni pesupesemisvahenditeni vahutavad paljud tooted puhastamise ajal.
Koostisosi, mis aitavad seda teha, nimetatakse pindaktiivseteks aineteks. Veega kasutamisel hakkavad need vahutama ja võimaldavad tootel mustust eemaldada. Kaks pindaktiivset ainet, mis aitavad toodetel sel viisil puhastada, on naatriumlaureetsulfaat (SLES) ja naatriumlaurüülsulfaat (SLS).
SLES-il ja SLS-il on laitmatu ohutuse renomee ja neid on kasutatud juba aastaid. Naha pikaajaline kokkupuude kontsentreeritud SLES-i või SLS-iga võib aga põhjustada ärritust. Seetõttu oleme oma toodete koostise loomisel väga ettevaatlikud, et minimeerida võimalikku ärritust ja tagada siiski tõhus puhastus.
Vastused teie küsimustele
Kas SLES-i ja SLS-i sisaldavaid tooteid on ohutu kasutada?
SLES-i ja SLS-i ohutust on uuritud paljude teadusuuringutes. Tulemused näitavad, et mõnede isikute väljendatud mure, mis seostab neid vähiga, on põhjendamatu. Ükski kantserogeenide loetelu, mille on koostanud sellised tunnustatud asutused nagu Maailma Terviseorganisatsioon, Rahvusvaheline Vähiuuringute Agentuur ja Euroopa Liit, ei sisalda SLES-i ega SLS-i.
Sõltumatu USA kosmeetikatoodete koostisosade kontrollimise (CIR) eksperdirühma teaduslikud analüüsid leidsid, et SLES-i ja SLS-i kasutamine kosmeetika- ja hügieenitoodetes on ohutu. Need on läbi vaadatud ka inim- ja keskkonnariskide hindamise (HERA) algatuse raames, mis käsitleb Euroopa kodupuhastustoodete koostisosi. HERA annab erapooletut, läbipaistvat ja teaduslikult hinnatud ohutusteavet. HERA jõudis järeldusele, et need on ohutud ega põhjusta tarbijate kasutamisel muret.
Kas SLES ja SLS on keskkonnale ohutud?
SLS ja SLES biolagunevad kiiresti ja täielikult. Meie keskkonnaanalüüsid, mis võtavad arvesse nende laialdast kasutamist kogu maailmas, näitavad, et praeguse kasutustaseme juures pole vaja muretseda.