Liigu kohta sisu

Alumiiniumisoolad

Alumiiniumisooli on kasutatud üle poole sajandi higistamisvastaste toodete toimeainena, et kontrollida higi ja sellega seotud kehalõhna. Tõtt-öelda on alumiiniumi traditsiooniliselt kehalõhna vastu võitlemiseks kasutatud juba sadu aastaid sellistes piirkondades nagu Euroopa, Mehhiko, Tai ja Aasia. Tänapäeval aitavad alumiiniumisoolad miljonitel inimestel üle maailma end tunda ja lõhnata värskena ning nautida suuremat enesekindlust.

A person using a deodorant

Alumiiniumsoolasid sisaldavad higistamisvastased tooted on tõhusad, põhjalikult hinnatud ja nende regulaarne kasutamine on ohutu. Seda seisukohta toetavad Unileveri ohutusteadlased ning mitmed vähieksperdid, heategevusorganisatsioonid ja tervishoiuasutused.

Vastused teie küsimustele

Mis on alumiiniumisoolad?

Alumiiniumisooli saadakse alumiiniumist, mis on Maal tavaline element. Alumiinium esineb looduslikult pinnases ja vees ning seda leidub paljudes toiduainetes.

Miks kasutatakse alumiiniumisoolasid higistamisvastastes toodetes?

Alumiiniumisoolad on higistamisvastase toote aktiivne toimeaine higi ja sellega seotud kehalõhna kontrolli all hoidmiseks. Higistamisvastase toote pealekandmisel lahustuvad soolad kaenlaaluses higis või niiskuses. Lahustunud aine moodustab geeli, mis tekitab higinäärmes ajutise „korgi“, vähendades seega nahapinnale tõusva higi hulka. Alumiiniumisoolad on ka looduslikud antimikroobsed ained, seega kontrollivad nad nahal baktereid, vähendades ebameeldivat lõhna.

Mis vahe on antiperspirandil (ehk higistamisvastasel tootel) ja deodorandil?

Antiperspirandid toimivad kahel viisil: takistades higi jõudmist nahapinnale ja kontrollides kehalõhna põhjustavaid baktereid. Deodorandid ei mõjuta higivoolu, vaid takistavad lihtsalt kehalõhna teket.

Kas alumiiniumisoolad on ohutud?

Antiperspirante on kasutatud enam kui pool sajandit ning need on tõhusad, põhjalikult hinnatud ja nende regulaarne kasutamine on ohutu. Ohutus on Unileveri jaoks prioriteet ja kõiki meie tooteid hinnatakse enne turule toomist põhjalikult. Samuti vaatame läbi kõik uued uuringud ning aitame uuringuid rahastada, et pakkuda täiendavat kindlustunnet.

Kas higistamisvastase toote kasutamine suurendab rinnavähi või Alzheimeri tõve riski?

Mitmesugused uuringud on otsinud seost higistamisvastastes ainetes sisalduva alumiiniumi ja rinnavähi või Alzheimeri tõve vahel. Vähieksperdid, heategevusorganisatsioonid ja tervishoiuasutused, sealhulgas USA toidu- ja ravimiamet ning ELi tarbijaohutuse teaduskomitee väidavad aga, et puuduvad veenvad teaduslikud tõendid selle kohta, et rinnavähi või Alzheimeri tõve risk suureneks higistamisvastaste toodete kasutamisel.

Kas higinäärmeid blokeerides takistavad antiperspirandid inimestel kahjulike toksiinide väljutamist?

Ei. Umbes 95% toksiinidest väljutatakse kehast maksa ja neerude kaudu. Keha higistab temperatuuri reguleerimiseks, mitte toksiinide eemaldamiseks. Enamik keha 2–5 miljonist higinäärmest ei asu meie kaenlaalustes ja seetõttu ei mõjuta neid antiperspirandid. Ainult 1% keha higist tekib kaenla all. Me lihtsalt märkame seda rohkem, sest see ei aurustu nii kergesti kui ülejäänud kehal.

Kas alumiiniumisooladega higistamisvastastele toodetele on alternatiive?

Inimesed võivad nende asemel kasutada meie deodorante, et kontrollida kehalõhna ja tunda end värskena. Need tooted erinevad higistamisvastastest selle poolest, et aitavad ohjeldada kehalõhna tekitavaid baktereid, kuid ei sisalda higivoolu vähendavaid alumiiniumisoolasid.

Kuidas ma tean, millised Unileveri tooted sisaldavad alumiiniumisoolasid?

Kõige tavalisem alumiiniumisool, mida me kasutame, on alumiiniumklorohüdraat. Meie higistamisvastastes toodetes kasutatavad alumiiniumisoolad on kirjas tootepakendil olevas koostisosade loetelus.

„Puuduvad usutavad tõendid selle kohta, et alumiiniumi sisaldavate kosmeetika- ja nahahooldustoodete kasutamine võiks suurendada rinnavähi või Alzheimeri tõve, Parkinsoni tõve ja teiste neurodegeneratiivsete haiguste riski.“

Euroopa Komisjoni sõltumatu tarbijaohutuse teaduskomitee (SCCS)

„Uuringud ei ole kinnitanud alumiiniumi rolli Alzheimeri tõve põhjustajana. Peaaegu kõik teadlased keskenduvad tänapäeval teistele uurimisvaldkondadele ja vaid üksikud eksperdid usuvad, et igapäevased alumiiniumiallikad kujutavad endast mingit ohtu.“

Alzheimeri ühing, USA
Back to top